Aktuální otevírací doba: Pondělí: 8:30 - 16:00 Úterý: 9:00 -16:00 Středa: 8:30 - 17:00 Čtvrtek: zavřeno Pátek: zavřeno

Hmotnost 1 oz - jak je to s mírou přesnosti

Drahé kovy se povětšinou prodávají v uncích (oz). 1oz je základní hmotnost, se kterou se můžeme setkat nejen při nákupu samotném, ale také při sledování vývoje na burze, ve zprávách atd. Drahé kovy jsou obchodovány v násobcích uncí a jedna unce váží 31,103g. 

Mince o hmotnosti 1oz obsahují minimálně 31,103g daného kovu. V případě mincí, které nejsou ryzí (999 a více), je jejich hmotnost o to vyšší. Například mince o ryzosti 900/1000 a hmotnosti 1oz váží přibližně 34,2g. Informace o hmotnosti na minci nám vždy říká, kolik mince obsahuje "čistého" kovu, ne kolik přesně váží.

U zlata, platiny či palladia si můžeme být jistí, že mince neváží méně ani více než kolik vážit má. U stříbra, které je stále levné, se můžeme velmi často setkat s hmotností mírně jinou nežli 31,103g. Minimum je závazek výrobce, ke kterému by nemělo nikdy dojít. Maximum však není dáno, a tak se můžeme setkat s mincemi i o něco těžšími. Jestliže je mince vyrobena a váží "o chlupů více", tak se výrobci nevyplatí opět materiál tavit, válcovat, razit atd. Hmotnostní rozdíl u Masterboxu (500ks.) může být až 150 - 200g.

Má se však za to, že každá mince váží 1oz! Rovněž nemá smysl podezřívat výrobce, že mince nemusí vážit, nebo není ryzí. Každý výrobce má svou výstupní kontrolu, je kontrolován a působí na konkurenčním trhu. Jakákoli pochybení výrobce by znamenalo fatální diskreditaci a ztrátu práv na emise v dané měně! Získání práv na ražbu mincí v nominální měně jakéhokoli státu není jednoduchý proces.